Historia

Historia

Historia regat

Jest rok 1978. Jacht Klub Wielkopolski obchodzi 45 urodziny.

Członkowie klubu przygotowują się do uroczystości jubileuszowych. Właśnie wtedy rodzi się pomysł zorganizowania regat dla najmłodszych adeptów żeglarstwa, dla „optimiściarzy”.

Bogdan Kramer wraz z kolegami przygotowują regaty dla dzieci, które całe lato uczyły się trudnej sztuki żeglowania, a tuż przed powrotem do szkoły mają zmierzyć się na wodzie w poważnych zawodach sportowych. Bogdan jest również autorem, twórcą pucharu przechodniego, który co roku otrzymuje zwycięzca regat.

17 sierpnia 1978 roku, godzina 11 00  , Jezioro Kierskie …. 55 najmłodszych żeglarzy czeka na starcie na sygnał do pierwszego wyścigu w regatach. Dla wielu z nich to pierwsze poważne zawody sportowe. Dla niektórych początek kariery żeglarskiej, dla innych tylko ta jedna, krótka przygoda wakacyjna.

19 sierpnia 1978 roku na najwyższym stopniu podium staje jedenastoletni Paweł Kowalski, zawodnik Jacht Klubu Wielkopolski. Zaczynał wówczas swoją przygodę z żeglarstwem, a pozostał z nią do dnia dzisiejszego. Najpierw jako doskonały żeglarz deskowy, a obecnie jako trener kadry narodowej.

I tak to się zaczęło ….

Upłynęło już wiele czasu od tamtego momentu, a REGATY O SREBRNY ŻAGIEL OPTIMISTA zapoczątkowane właśnie wtedy, TRAWAJĄ!

Policzcie …. Ile to już lat ….

 

Ta pierwsza edycja regat spodobała się dzieciom bo emocji było co nie miara, wszyscy dobrze się bawili, rywalizacja na wodzie była zacięta … dlaczego nie powtórzyć tak dobrej zabawy?

No i powtórzyliśmy regaty w następnym, następnym i następnym roku …. I w tym roku znowu spotkamy się na wodzie, spotkamy się w Jacht Klubie Wielkopolski, będziemy żeglować, ścigać się, bawić się razem, a potem czekać …. na kolejne spotkanie na „Srebrnym Żaglu”